• Projekty

  Energooszczędne budynki mieszkalne i domy pasywne

  Użyteczność publiczna

  Konserwacja zabytków

  Architektura energooszczędna i pasywna

  Architektura wnętrz

 • Profil firmy

  Geneza naszej pracowni sięga 1986 roku i powstania firmy Grymin - Pracownia Architektoniczna. Obecnie działamy w grupie projektowej GTArch. Obok budynków mieszkalnych wykonujemy też projekty konserwatorskie, użyteczności publicznej czy biurowe. W dorobku mamy też opracowania dotyczące obiektów przemysłowych, basenów oraz architektury sakralnej. Staramy się łączyć współczesne formy z klasycznymi kanonami. Specjalizujemy się w architekturze energooszczędnej i zrównoważonej.

  Trzon naszego zespołu stanowi trójka architektów. Jego dopełnieniem jest grupa sprawdzonych projektantów poszczególnych branż. Prezentujemy nowatorskie pomysły, poparte blisko 30. letnim doświadczeniem projektowym oraz znajomością najnowszych technologii budowlanych oraz zagadnień z dziedziny fizyki budowli. Nowoczesną formę architektoniczną staramy się łączyć ze współczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Zapewniamy wysoki standard dokumentacji i optymalizację kosztów budowy i eksploatacji. Wyróżnia nas to, iż już na etapie koncepcji włączamy do współpracy firmy wykonawcze. Preferujemy rozwiązania energooszczędne oparte na standardach NF 15, NF 40 i tzw. domów pasywnych.

  Jedna z naszych realizacji uzyskała w 2014 roku prestiżowy certyfikat Passivhaus Institut Darmstadt.

 • Zespół

  Marek Grymin, dr inż. architekt,

  • Od 1993 roku prowadzi indywidualną działalność projektową, wcześniej architekt w łódzkich biurach projektów (Pracownie Konserwacji Zabytków, Biuro Programowania i Projektowania Rozwoju Łodzi, Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego)
  • Status architekta-twórcy, specjalista z zakresu ochrony zabytków (członek ICOMOS), architekt wydawnictwa Murator, ekspert w zakresie budownictwa energooszczędnego. Obecnie pełni funkcję z-cy Dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


  mgr inż. architekt, Jakub Tybulczuk

  • absolwent Politechniki Łódzkiej kierunku Architektura i Urbanistyka, wieloletni pracownik biur projektowych specjalizujących się w architekturze wnętrz w Wielkiej Brytanii oraz firmy projektowo wykonawczej realizującej budynki energooszczędne.


  mgr inż. architekt, Agnieszka Czerwińska

  • absolwentka Politechniki Łódzkiej kierunku Architektura i Urbanistyka, asystentka projektanta w pracowni projektującej domy energooszczędne, asystentka architekta i projektantka wnętrz w jednej z łódzkich pracowni architektonicznych.

   

  mgr inż. Witold Grymin

  • absolwent Politechniki Łódzkiej, doktorant i asystent w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych specjalizujący się w badaniu nowoczesnych materiałów budowlanych i problemach związanych z efektywnością energetyczną.
 • Domy E3

  Forma E3 ergonomia x ekologia x ekonomia
  Od 2010 roku specjalizujemy się w projektowaniu obiektów o standardzie porównywalnym do promowanych przez Passivhaus Institut w Darmstadt budynków pasywnych. W ostatnich 4 latach działaliśmy w grupie projektowo - wykonawczej specjalizującej się w projektowaniu obiektów energooszczędnych i pasywnych. Mamy na koncie kilkanaście obiektów zrealizowanych w technologiach niskoenergetycznych.

  Dyrektywa Parlamentu Unii Europejskiej (tzw 3x20) oraz rosnące koszty energii sprawiają, że wysoka energooszczędność stała się wymogiem dla współcześnie projektowanych budynków. Uwzględniamy jednak polskie warunki klimatyczne i odrębność architektury. W tym zakresie współpracujemy z pracownikami Politechniki Łódzkiej.

  Staramy się przy tym, by nie była to energooszczędność „za wszelką cenę”. Duży nacisk kładziemy na funkcjonalność i komfort użytkowania oraz atrakcyjną formę architektoniczną.

  Nasze podstawowe standardy energetyczne to:

  • właściwe rozmieszczenie funkcji w budynku, ze stworzeniem stref „ciepłych” i „zimnych”
  • maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia do poprawienia bilansu energetycznego budynku
  • przegrody o Uo 0.10 - 0,15W/m2K,( dla okien max. 0,8)
  • szczelność budynku 0, 6- 1,0
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  • ogrzewanie wyłącznie płaszczyznowe, z zastosowaniem nowoczesnych źródeł ciepła opartych o energię odnawialną (pompy ciepła, wymienniki gruntowe, solary).
 • Termomodernizacje

  Często chcemy poprawić nasz komfort mieszkania w domu który już mamy i nie odczuwamy potrzeby budowy nowego ze względu na sentyment do budynku czy miejsca. Dla tych z Was którzy chcieli by przystosować swój budynek do standardów energooszczędnych bądź pasywnych, przygotowaliśmy odrębną ofertę.

  Zajmujemy sie termomodernizacjami budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Nasza pracownia specjalizuje się w procesie termomodernizacji obiektów począwszy od charakterystyki energetycznej, badania kamerą termowizyjną, badania szczelności, aż do opracowania dokumentacji projektowej i kompleksowego nadzoru.

  Prawidłowo zaprojektowana i wykonana  termomodernizacja zapewnia dużo większy komfort mieszkania w domu. Przyczynia się ona do wielu kwestii z wiązanych z podniesieniem standartu przebywania w budynku: upał pozostaje latem na zewnątrz, a drogocenne dziś ciepło, zimą we wnętrzu budynku. Izolacja wpływa też korzystnie  na ochronę przed hałasem. Co jednak najważniejsze dobrze zmodernizowany pod względem termoizolacji obiekt chroni Państwa portfel. Dobrze ocieplony dach – to np. oszczędność do 30% kosztów ogrzewania.

  Współcześnie domy powstałe w latach 80. traktowane są już często jako "budownictwo stare". Pod względem energetycznym już od dawna nie odpowiadają one aktualnym standardom i generują znaczne koszty utrzymania.

  Zapraszamy do naszego biura na spotkanie gdzie wraz ze specjalistami wyjasnimy i doradzimy jak przy użyciu często nieskomplikowanych środków znacząco podnieść poziom komfortu budynku z jednoczesnym obniżeniem kosztów eksploatacji.

Wille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w ArturówkuWille w Arturówku

Wille w Arturówku

Stróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrzaStróża  Dom i węntrza

Stróża Dom i węntrza

PRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹPRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹPRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹPRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹPRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹPRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹ

PRZEBUDOWA BUDYNKÓW POFABRYCZNYCH UL. SIENKIEWICZA 61A 63 ŁÓDŹ

I Nagroda  w konkursie architektonicznym:

Na opracowanie koncepcji przebudowy budynków pofabrycznych zlokalizowanych w Łodzi przy ul. Sienkiewicza 61a i 63 wraz z otoczeniem, uwzględniającej wykonanie zielonych dachów.

Skład zespołu autorskiego:

dr inż. arch. Marek Grymin, dr hab. inż. arch. Bartosz Walczak,  mgr inż. arch Jakub Tybulczuk,  inż. arch. Małgorzarta Mader, inż. arch. Michał Suskiewicz, mgr inż. arch. Aleksandra Wilgocka, mgr inż. Andrzej Róg

Dom w Woli GrzymkowejDom w Woli GrzymkowejDom w Woli GrzymkowejDom w Woli GrzymkowejDom w Woli Grzymkowej

Dom w Woli Grzymkowej

Dom na Rudzie IDom na Rudzie IDom na Rudzie IDom na Rudzie IDom na Rudzie IDom na Rudzie I

Dom na Rudzie I

Dom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej GórzeDom w Starowej Górze

Dom w Starowej Górze

Dom na ZłotnieDom na ZłotnieDom na ZłotnieDom na ZłotnieDom na Złotnie

Dom na Złotnie

Dom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacjiDom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacji

Dom - Górna - zdjęcia w trakcie realizacji

Dom w ZgierzuDom w ZgierzuDom w ZgierzuDom w ZgierzuDom w ZgierzuDom w ZgierzuDom w Zgierzu

Dom w Zgierzu

Status: W trakcie budowy

12345