• Projekty

  Energooszczędne budynki mieszkalne i domy pasywne

  Użyteczność publiczna

  Konserwacja zabytków

  Architektura energooszczędna i pasywna

  Architektura wnętrz

 • Profil firmy

  Geneza naszej pracowni sięga 1986 roku i powstania firmy Grymin - Pracownia Architektoniczna. Obecnie działamy w grupie projektowej GTArch. Obok budynków mieszkalnych wykonujemy też projekty konserwatorskie, użyteczności publicznej czy biurowe. W dorobku mamy też opracowania dotyczące obiektów przemysłowych, basenów oraz architektury sakralnej. Staramy się łączyć współczesne formy z klasycznymi kanonami. Specjalizujemy się w architekturze energooszczędnej i zrównoważonej.

  Trzon naszego zespołu stanowi trójka architektów. Jego dopełnieniem jest grupa sprawdzonych projektantów poszczególnych branż. Prezentujemy nowatorskie pomysły, poparte blisko 30. letnim doświadczeniem projektowym oraz znajomością najnowszych technologii budowlanych oraz zagadnień z dziedziny fizyki budowli. Nowoczesną formę architektoniczną staramy się łączyć ze współczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi. Zapewniamy wysoki standard dokumentacji i optymalizację kosztów budowy i eksploatacji. Wyróżnia nas to, iż już na etapie koncepcji włączamy do współpracy firmy wykonawcze. Preferujemy rozwiązania energooszczędne oparte na standardach NF 15, NF 40 i tzw. domów pasywnych.

  Jedna z naszych realizacji uzyskała w 2014 roku prestiżowy certyfikat Passivhaus Institut Darmstadt.

 • Zespół

  Marek Grymin, dr inż. architekt,

  • Od 1993 roku prowadzi indywidualną działalność projektową, wcześniej architekt w łódzkich biurach projektów (Pracownie Konserwacji Zabytków, Biuro Programowania i Projektowania Rozwoju Łodzi, Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego)
  • Status architekta-twórcy, specjalista z zakresu ochrony zabytków (członek ICOMOS), architekt wydawnictwa Murator, ekspert w zakresie budownictwa energooszczędnego. Obecnie pełni funkcję z-cy Dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej


  mgr inż. architekt, Jakub Tybulczuk

  • absolwent Politechniki Łódzkiej kierunku Architektura i Urbanistyka, wieloletni pracownik biur projektowych specjalizujących się w architekturze wnętrz w Wielkiej Brytanii oraz firmy projektowo wykonawczej realizującej budynki energooszczędne.


  mgr inż. architekt, Agnieszka Czerwińska

  • absolwentka Politechniki Łódzkiej kierunku Architektura i Urbanistyka, asystentka projektanta w pracowni projektującej domy energooszczędne, asystentka architekta i projektantka wnętrz w jednej z łódzkich pracowni architektonicznych.

   

  mgr inż. Witold Grymin

  • absolwent Politechniki Łódzkiej, doktorant i asystent w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych specjalizujący się w badaniu nowoczesnych materiałów budowlanych i problemach związanych z efektywnością energetyczną.
 • Domy E3

  Forma E3 ergonomia x ekologia x ekonomia
  Od 2010 roku specjalizujemy się w projektowaniu obiektów o standardzie porównywalnym do promowanych przez Passivhaus Institut w Darmstadt budynków pasywnych. W ostatnich 4 latach działaliśmy w grupie projektowo - wykonawczej specjalizującej się w projektowaniu obiektów energooszczędnych i pasywnych. Mamy na koncie kilkanaście obiektów zrealizowanych w technologiach niskoenergetycznych.

  Dyrektywa Parlamentu Unii Europejskiej (tzw 3x20) oraz rosnące koszty energii sprawiają, że wysoka energooszczędność stała się wymogiem dla współcześnie projektowanych budynków. Uwzględniamy jednak polskie warunki klimatyczne i odrębność architektury. W tym zakresie współpracujemy z pracownikami Politechniki Łódzkiej.

  Staramy się przy tym, by nie była to energooszczędność „za wszelką cenę”. Duży nacisk kładziemy na funkcjonalność i komfort użytkowania oraz atrakcyjną formę architektoniczną.

  Nasze podstawowe standardy energetyczne to:

  • właściwe rozmieszczenie funkcji w budynku, ze stworzeniem stref „ciepłych” i „zimnych”
  • maksymalne wykorzystanie nasłonecznienia do poprawienia bilansu energetycznego budynku
  • przegrody o Uo 0.10 - 0,15W/m2K,( dla okien max. 0,8)
  • szczelność budynku 0, 6- 1,0
  • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła
  • ogrzewanie wyłącznie płaszczyznowe, z zastosowaniem nowoczesnych źródeł ciepła opartych o energię odnawialną (pompy ciepła, wymienniki gruntowe, solary).
 • Termomodernizacje

  Często chcemy poprawić nasz komfort mieszkania w domu który już mamy i nie odczuwamy potrzeby budowy nowego ze względu na sentyment do budynku czy miejsca. Dla tych z Was którzy chcieli by przystosować swój budynek do standardów energooszczędnych bądź pasywnych, przygotowaliśmy odrębną ofertę.

  Zajmujemy sie termomodernizacjami budynków mieszkalnych oraz użyteczności publicznej. Nasza pracownia specjalizuje się w procesie termomodernizacji obiektów począwszy od charakterystyki energetycznej, badania kamerą termowizyjną, badania szczelności, aż do opracowania dokumentacji projektowej i kompleksowego nadzoru.

  Prawidłowo zaprojektowana i wykonana  termomodernizacja zapewnia dużo większy komfort mieszkania w domu. Przyczynia się ona do wielu kwestii z wiązanych z podniesieniem standartu przebywania w budynku: upał pozostaje latem na zewnątrz, a drogocenne dziś ciepło, zimą we wnętrzu budynku. Izolacja wpływa też korzystnie  na ochronę przed hałasem. Co jednak najważniejsze dobrze zmodernizowany pod względem termoizolacji obiekt chroni Państwa portfel. Dobrze ocieplony dach – to np. oszczędność do 30% kosztów ogrzewania.

  Współcześnie domy powstałe w latach 80. traktowane są już często jako "budownictwo stare". Pod względem energetycznym już od dawna nie odpowiadają one aktualnym standardom i generują znaczne koszty utrzymania.

  Zapraszamy do naszego biura na spotkanie gdzie wraz ze specjalistami wyjasnimy i doradzimy jak przy użyciu często nieskomplikowanych środków znacząco podnieść poziom komfortu budynku z jednoczesnym obniżeniem kosztów eksploatacji.

Dom w Ksawerowie 2Dom w Ksawerowie 2Dom w Ksawerowie 2Dom w Ksawerowie 2Dom w Ksawerowie 2Dom w Ksawerowie 2

Dom w Ksawerowie 2

Status: W trakcie budowy

Dom w SwędowieDom w SwędowieDom w SwędowieDom w SwędowieDom w Swędowie

Dom w Swędowie

Status: W trakcie budowy 

Budynek biurowo - produkcyjny K+LBudynek biurowo - produkcyjny K+LBudynek biurowo - produkcyjny K+L

Budynek biurowo - produkcyjny K+L

Status: W trakcie projektowania

Zamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorskiZamek w Inowłodzu - projekt konserwatorski

Zamek w Inowłodzu - projekt konserwatorski

Dom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - GórnaDom w Łodzi - Górna

Dom w Łodzi - Górna

projekt domu: projekt indywidualny
standard: dom energooszczędny
powierzchnia użytkowa: 570m2
   

Status: Prace wykończeniowe we wnętrzach

Dom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda PabianickaDom w Łodzi - Ruda Pabianicka

Dom w Łodzi - Ruda Pabianicka

projekt domu: projekt indywidualny
standard: dom energooszczędny
   
powierzchnia: 320m2

Status: Projekt

Dom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzieDom przy wodzie

Dom przy wodzie

projekt domu: projekt indywidualny
standard: dom energooszczędny
   
powierzchnia: 367 m2

Status: Po odebraniu pozwolenia na budowę

Dom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej GórzeDom w Wiśniowej Górze

Dom w Wiśniowej Górze

Status: W trakcie budowy - stan surowy zamknięty

Dom w KsawerowieDom w KsawerowieDom w KsawerowieDom w KsawerowieDom w KsawerowieDom w KsawerowieDom w Ksawerowie

Dom w Ksawerowie

Status: projekt

12345