Awaria opanowana

Awaria opanowana

Są takie rzeczy, o których istnieniu dowiadujemy się kiedy ulegną awarii. To instalacja kanalizacyjna. Na co dzień po prostu działa i nikt nawet nie zastanawia się w jaki sposób to wszystko funkcjonuje. Gorzej, jak dojdzie do zapchania lub rozszczelnienia. Wtedy przypominamy sobie o istnieniu kanalizacji w bardzo nieprzyjemny sposób.

Czyszczenie kanalizacji. Zrób to sam

Na szczęście dla nas, zwykłych użytkowników urządzeń sanitarnych, awaria nie musi wiązać się z długotrwałymi konsekwencjami. O ile mało skomplikowane czyszczenie kanalizacji, a właściwie odcinków szczególnie narażonych na zapchanie, jesteśmy w stanie opanować sami, to z tymi bardziej skomplikowanymi usterkami powinni zmierzyć się fachowcy. Podejmowanie jakichkolwiek działań bez odpowiedniego sprzętu i wiedzy może skończyć się prawdziwą katastrofą, a usunięcie powstałych szkód może okazać się niezwykle kosztowne. A tego oczywiście nikt z nas nie chce. Masz wątpliwości? Nie ryzykuj!

Skomplikowane czyszczenie kanalizacji? Zaufaj fachowcom

W większości przypadków czyszczenie kanalizacji przeprowadzone przez profesjonalistów polega na udrożnieniu rur kanalizacyjnych zlokalizowanych w pobliżu armatury i urządzeń sanitarnych. Kluczem do usunięcia tego typu awarii jest znalezienie dogodnego miejsca dostępu. Czasami konieczny będzie demontaż urządzenia. Bardziej przewidujący montują tzw. rewizje, czyli elementy rur, które w razie potrzeby umożliwiają łatwy dostęp do wnętrza instalacji. Następnie do gry wchodzi specjalna spirala wyposażona w odpowiednią głowicę czyszczącą. Spirala napędzana siłą mięśni lub mechanicznie, wprowadzana jest do instalacji, a wprawiana w ruch obrotowy głowica usuwa zanieczyszczenia.

Czyszczenie kanalizacji wagi ciężkiej

Jeśli jednak sprawa jest poważniejsza niż mogło się wcześniej wydawać, standardowe czyszczenie kanalizacji może okazać się nieskuteczne. Czas wtedy sięgnąć po sprzęt wagi ciężkiej. Pojazdy, które występują pod ogólną, potoczną, mylącą zresztą nazwą WUKO. To specjalistyczne pojazdy uzbrojone w cały zespół urządzeń do czyszczenia kanalizacji. Wąż, na końcu którego można zamontować różnego rodzaju dysze, umożliwia czyszczenie nawet kilkusetmetrowych odcinków kanalizacji. Wtłaczana pod ogromnym ciśnieniem woda, znajduje ujście przez wąskie kanaliki umieszczone w dyszy. To najbardziej ekologiczny i najtańszy, bezinwazyjny sposób na czyszczenie rur kanalizacyjnych o dużych średnicach. Zależnie od rodzaju dyszy, ta metoda pozwala na usuwanie korzeni, które wdarły się do instalacji przez rozszczelnienia.