Czas odświeżyć elewację? Sprawdź, jak to zrobić!

Czas odświeżyć elewację? Sprawdź, jak to zrobić!

Nikogo nie trzeba chyba specjalnie przekonywać co do tego, że elewacja jest wizytówką budynku. W końcu to ona odpowiada za pierwsze wrażenie i świadczy o właścicielu. Od niej zależy też często to, jak prezentuje się całe podwórko. Nawet najpiękniejszy ogród nie będzie przecież wyglądał dobrze przy pękającym tynku czy brudnej cegle.

Gdy nie trzeba remontu, czyli niedroga renowacja

Jeśli elewacja Twojego domu nie prezentuje się już najlepiej, ale nie jest też spękana, uszkodzona i nie przypomina tej widocznej na zdjęciu, to prawdopodobnie wymaga po prostu profesjonalnego oczyszczenia. Ze względów oczywistych wykonanie go samodzielnie może być jednak trudne. To dlatego polecamy tutaj zainteresowanie się usługami przedsiębiorstw oferujących czyszczenie elewacji, dachów lub mycie kostki. Gdańsk to miasto, w którym znajdziesz kilku wyspecjalizowanych w tej kwestii wykonawców. Jeśli fasada Twojego budynku tego wymaga, możesz zlecić im nie tylko mycie, ale także malowanie. W wielu przypadkach jest to opcja najkorzystniejsza, zarówno pod względem ceny, jak i końcowego efektu.

Jeden drobiazg - całkowita metamorfoza

Druga wskazówka (propozycja) dotyczy zarówno remontowanych, jak i odświeżanych tylko elewacji gładkich, nieposiadających zdobień. Dotyczy też osób, którym zależy na bardziej gruntownych zmianach. Odmalowany tynk prezentuje się bowiem estetycznie i schludnie, nie uwydatnia jednak w żaden sposób bryły budynku i definitywnie nie jest czymś wyróżniającym. Jeśli chcesz to zmienić, postaw na kamień elewacyjny naturalny. Takie zdobienie to jeden z najprostszych, a zarazem najtrwalszych wyborów pozwalających na kompletne odmienienie wyglądu budynku. Dobrze dobrany i odpowiednio położony łupek, kwarcyt, marmur czy piaskowiec może stanowić odważny kontrast lub po prostu świetnie dopełniać kolory elewacji. Uwydatni też jej bryłę, dzięki czemu Twój dom zyska kompletnie nowe oblicze.

Pełen remont? Naturalnie!

Na koniec jeszcze inspiracja dla wszystkich, którzy decydują się na generalny remont fasady lub dopiero wykańczają swój wymarzony dom. Jest nią zielona alternatywa dla konwencjonalnych rozwiązań, czyli naturalny, zewnętrzny tynk gliniany lub wapienny. To rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla Ciebie. Elewacja wykonana w taki sposób jest bowiem bardzo estetyczna, nieco nietypowa i trwała. Nie wymaga także znacznie większych nakładów finansowych. Kluczem jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy, którego specjalizacją jest właśnie budownictwo naturalne. Od paru lat w Polsce działa jednak coraz więcej takich firm, nie powinno więc być to wyzwaniem.

Sposobów na to, jak odnowić czy wykończyć elewację jest naprawdę sporo. Te przedstawione tutaj to tylko kilka inspiracji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do zagłębienia się w naszą stronę. Znajdziesz na niej nie tylko ciekawe pomysły, ale także praktyczne porady budowlane. Koniecznie sprawdź!