Farby epoksydowe – czym są oraz jakie mają właściwości?

Farby epoksydowe – czym są oraz jakie mają właściwości?

Zabezpieczenie posadzek jest kluczowe, kiedy powstaje zagrożenie ich zalania substancjami lub płynami trudnymi do usunięcia. Aby oszczędzić sobie problem w postaci szorowania posadzki, warto ją odpowiednio zabezpieczyć. Dobrym pomysłem będzie zastosowanie farby epoksydowej.

Farby epoksydowe – czym są?

Są to farby dalekie od przyjaznych farb akrylowych, które są zazwyczaj stosowane przy malowaniu mieszkań czy domów. Farby epoksydowe składają się głównie z dwóch składników – syntetycznej żywicy oraz utwardzacza. Co ciekawe, dopiero wymieszanie tych dwóch substancji daje pożądane właściwości.

Farby epoksydowe – czy są szkodliwe?

Farby epoksydowe nie są przyjazne ludziom z uwagi na substancje, jakie w nich się znajdują. Z tego względu stosowanie farb tego typu wymaga szczególnej ostrożności. Syntetyczna żywica epoksydowa działa drażniąco na oczy i skórę. Chcąc zastosować farbę epoksydowe, należy bezzwłocznie użyć rękawic oraz okularów ochronnych. W innym razie kontakt oczu lub skóry z taką farbą może spowodować ostre zapalenie i konieczna będzie wizyta w szpitalu.

Farby epoksydowe – zastosowanie

Farby epoksydowe stosuje się głównie na powierzchnie metalowe, także tych, które są ocynkowane, betonowe czy glazurowane. Za sprawą właściwości farby epoksydowej dana powierzchnia będzie odporna na wszelkie toksyczne gazy czy kwasy.

Omawiając zastosowanie, warto przytoczyć hale przemysłowe oraz produkcyjne, w których dochodzi do rozlania różnych kwasów i substancji żrących. W takich miejscach zabezpieczenie posadzek tą farbą jest kluczowe. Zastosowanie farby tego typu jest dobrym pomysłem również w warsztatach, gdzie często dochodzi do rozlewania olejów, smarów czy paliwa. Odporność takiej farby na tego typu substancje jest bardzo dobra. Warto również dopowiedzieć, że taka farba często jest stosowana, jako substancja antypoślizgowa.

Farby epoksydowe – właściwości

Jak już wspomnieliśmy, farba ta często jest traktowana jako substancja antypoślizgowa. A to dlatego, że charakteryzuje się dobrą przyczepnością. Dzięki tej właściwości farba na posadzce trzyma się bardzo długo i się nie łuszczy. Warto dopowiedzieć, że farby epoksydowe nie mają na celu poprawy walorów estetycznych i nie powinny odgrywać takiej roli. Jeśli jednak koniecznie chcesz, aby i tej powłoce nic się nie stało, warto posmarować powierzchnię dodatkowo lakierem poliuretanowym. Farby epoksydowe są odporne na osmozę. Dlatego są stosowane do zapieczenia powłok laminatowych występujących na statkach i innych miejscach, gdzie powierzchnia ma stały kontakt z wodą.