Jak legalnie zutylizować stare meble?

Jak legalnie zutylizować stare meble?

Utylizacja mebli może sprawiać wiele problemów. Szczególnie gdy w grę wchodzą stare meblościanki charakterystyczne dla lat 80. i 90. – są ciężkie i nieporęczne, a powierzchnia lakierowana sprawia, że nie wolno spalić ich w piecu, trudno je również dobrze sprzedać. Co możesz z nimi zrobić?

Ogłoszenia w sieci – drewno i kruszywa

Kiedy przychodzi czas na przeprowadzkę lub remont i odświeżenie wnętrz, pomóc może przede wszystkim zorganizowane podejście i szczegółowy plan. Zastanów się wpierw, które elementy starych mebli możesz wykorzystać, a których koniecznie trzeba się pozbyć. Elementy dekoracyjne mebli to nie zawsze drewno, często to również na przykład kamienne blaty, czyli kruszywa. Poznań to przykład miejscowości, w której znajdziesz firmy specjalizujące się w skupie naturalnych kamieni. Możesz także spróbować sprzedaży, wystawiając ogłoszenia na portalach lokalnych takich jak Olx lub na grupach w mediach społecznościowych. Wystawiając ogłoszenie online, sprawdź grupy zrzeszające miłośników zabytków i staroci oraz wystawców na pchlich targach.

Skup starego drewna i nie tylko

Oczywiście najprostszym sposobem, który nie wymaga zbyt wiele pracy z Twojej strony, za to wymaga poniesienia odpowiednich kosztów, będzie inwestycja w kontener gabarytowy, który wywiezie niechciane meble, w tym kanapy i fotele na skup. Kontakt z firmami specjalizującymi się w wywozie śmieci gabarytowych będzie wiązał się z kosztem wynajmu kontenera, często jednak, szczególnie w dużych miastach, istnieją harmonogramy miejskich usług darmowych – w takim wypadku wystarczy w odpowiednim terminie znieść meble pod domowy śmietnik. Polecić możemy także skup starego drewna, dzięki któremu zarobić możesz parę groszy. Korzystając z tych usług, watro wpierw dopytać, czy pracownicy skupu życzą sobie deski pocięte, czy chętnie odbiorą meble w całości.

A może… nie wymieniać?

Jeśli masz odpowiednio sporo czasu i możesz pozwolić sobie na nieco kreatywności, zastanów się, czy nie warto pochylić się nad wiekowymi meblami. Mogą być drogocenne, a ponadto symboliczne i zapewne sentymentalne… Takie, które są stare, ale wciąż mogą nadawać się do użytku, można trochę wyczyścić i pozostawić, sprzedać bądź oddać w dobre ręce. A może jeden z pokoi przestylizujesz w styl vintage? Meble łatwo odnowić i wcale nie wymaga to sporych nakładów finansowych. Zniszczona i zjadana przez korniki sklejka lekka za szafą czy regałem to sklejka tania, którą łatwo wymienić, sztuką będzie również szlif blatów i lakierowanie bejcą. Modne jest też stylizowane na skandynawskie przecieranie mebli i malowanie ich białą farbą, by mocniej podkreślić wiekowość. Wszystko, jak zwykle zależy od tego, jakie są nasze preferencje i gusta.