Jak ograniczyć koszty produkcyjne w zakładzie przemysłowym? Sprawdźmy!
Ograniczanie kosztów produkcyjnych pozwala na sprzedaż produktu z wyższą marżą lub w konkurencyjnej cenie. Nic więc dziwnego, że firmy stale dążą do optymalizacji kosztów – przedstawimy więc kilka ciekawych rozwiązań, które ograniczą koszty funkcjonowania zakładu. To uniwersalne rozwiązania, które sprawdza się w praktycznie każdym obiekcie, niezależnie od skali produkcji czy branży. Zapraszamy do lektury!
Optymalizacja kosztów produkcyjnych – dobre i złe praktyki
Jedną z najczęstszych praktyk optymalizacyjnych jest ograniczanie wynagrodzeń lub składu załogi – oczywiście, niższe koszty zatrudnienia pracowników przekładają się na niższe koszty produkcji. Czy jednak przekładają się również na wyższą wydajność zakładu? Odpowiedz nie jest jednoznaczna – ograniczenie wynagrodzeń przekłada się na demotywację pracowników, dlatego nie jest dobrym posunięciem, jeżeli zależy nam na budowie zgranego zespołu. Jeżeli z kolei mowa o ograniczeniu składu załogi osobowej to posunięcie to może przynieść pozytywne rezultaty, pod warunkiem że wdrożymy je wraz z rozwiązaniami automatyzującymi proces produkcji.
Zastąp pracę człowieka pracą maszyn
Na czym polega automatyzacja procesów produkcji? W dużym uproszczeniu polega na wdrożeniu w zakładzie rozwiązań technologicznych, które zwiększają wydajność i przyspieszają produkcję. Przykładem automatyzacji jest na przykład zastosowanie napełniarek, kartoniarek czy maszyn do naklejania etykiet – wszystkie one mogą wykonać monotonne zadania szybciej od człowieka. Oczywiście, pracę takich maszyn powinien kontrolować operator oraz często programista – jednak dzięki ich zastosowaniu, możemy ograniczyć zakładową załogę do minimum. Warto nadmienić, że maszyny te nie potrzebują przerw w pracy i mogą pracować przez siedem dni w tygodniu, co ponownie przekłada się na poprawę wydajności i ograniczenie kosztów produkcyjnych.
Utylizacja zakładowych odpadów
Produktem ubocznym każdego procesu produkcyjnego są przeróżne odpady – warto więc zadbać o ich odpowiednią segregację, utylizację oraz przetwarzanie tam, gdzie to możliwe. W jaki sposób ograniczyć koszty związane z utylizacją ścieków? Jeżeli nie są to odpady chemiczne, to może je zutylizować zakładowa bio oczyszczalnia ścieków. Z kolei jeżeli mowa o odpadach z tworzyw sztucznych, to po segregacji można je odsprzedać firmie zajmującej się produkcją regranulatu, z którego ponownie wytwarza się produkty takie jak butelki czy opakowania.
Zasil obiekt zieloną energią
Warto również rozważyć montaż zakładowej elektrowni słonecznej lub wiatrowej, dzięki czemu ograniczymy wydatki na energię elektryczną. Jeżeli pozwalają na to techniczne możliwości obiektu, to kolejnym dobrym posunięciem jest montaż zakładowych pomp ciepła – to energochłonne urządzenia, ale zasilenie ich energią słoneczną sprawi, że ceny na rachunkach za ogrzewanie z pewnością spadną!