Jak skutecznie czyścić ganek i podjazd?

Jak skutecznie czyścić ganek i podjazd?

Szukasz prostego i taniego sposobu na zachowanie czystości wokół swojego domu? Nie tylko skoszona trawa w ogrodzie, czysty dach i odwiedzona elewacja rzucają się w oczy. Dobre wrażenie będą robiły również czysta fasada oraz teren przed, czyli ganek i podjazd. Jak skutecznie oczyścić kostkę lub inny rodzaj posadzki...?

Mycie kostki – samodzielnie lub z pomocą fachowców

Zacznij od szczotkowania kostki brukowej ze sztywną miotłą, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia i zabrudzenia znajdujące się na powierzchni kamieni. Ten krok zapobiegnie również kiełkowaniu nasion chwastów – dzięki temu zmniejsza się szansa ich ponownego zakorzenienia.

Kolejnym punktem jest czyszczenie płyt za pomocą węża ogrodowego, czyli wodą pod silnym ciśnieniem. Jeśli Twoje płytki wymagają większego nakładu pracy lub wiesz, że na podjazd zużyjesz sporo litrów wody, sprawdź, czy nie lepiej zainwestować w profesjonalne mycie kostki. Gdańsk to tylko przykład miasta, w którym znajdziesz odpowiednich specjalistów. Wstępne mycie pod ciśnieniem usunie kurz i brud pozostały po zamiataniu, pomoże także zachować świeży wygląd zazębiających się kamieni.

Dodatkowe działania – renowacja posadzki

Jeśli na Twojej kostce brukowej pojawiają się plamy, których nie można usunąć za pomocą szybkiego sprysku wężem ogrodowym, możesz postawić na bardziej angażujący sposób. Polecić możemy tu prosty w wykonaniu roztwór czyszczący z płynu do naczyń i ciepłej wody. Użyj gąbki lub miękkiej szczotki, aby delikatnie wyszorować dotknięty zabrudzeniami obszar, a następnie ponownie spłucz je pod ciśnieniem. Czyszczenie i renowacja posadzek może także składać się na bardziej zaawansowane działania takie jak naprawa (wypełnienie) pęknięć betonowych oraz wykorzystanie środków konserwujących, ograniczających odparowanie wody z powierzchni świeżego betonu i zapraw nawet o 75%.

Nie tylko kostka

Jeśli Twój podjazd składa się głównie z kostki brukowej lub innego kamienia naturalnego, warto wiedzieć, jakimi sposobami zachować ich czystość, aby Twoje patio wyglądało za każdym razem elegancko i świeżo. Bez względu na rodzaj posiadanej kostki brukowej, czy to płyty – także z betonu – procedura czyszczenia zwykle jest taka sama. W większości przypadków odrobina ciężkiej pracy, szczotka i woda z mydłem – to wszystko, czego potrzebujesz, aby wyszorować powierzchnię i sprawić, by znów wyglądała jak nowa. Jedynie naprawdę ekskluzywne materiały takie jak marmur czy naturalny granit wymagają czyszczenia z użyciem delikatnych środków chemicznych. A jeśli zabrudzenia stanowią bardziej uporczywe plamy, a trudności sprawiają także kłopotliwe chwasty, których wyrwanie może wiązać się z uszkodzeniem płytki, pamiętaj, że zawsze możesz poprosić o wsparcie specjalistów. Znajdziesz ich online, wyszukując tych działających najbliżej Twojej okolicy.

Powodzenia!