Jak stworzyć ekologicznie ciepły dom?

Jak stworzyć ekologicznie ciepły dom?

Świadomość ekologiczna rośnie z każdym rokiem. Nic więc dziwnego, że również osoby budujące, lub remontujące domy chcą dodać swoją cegiełkę do ratowanie świata. Robią to, wykorzystując ekologiczne rozwiązania. Na co zwrócić uwagę, by nasz dom był ciepły, ale i ekologiczny? Jakie materiały wybrać?

Trzymaj się ciepło!

W celu utrzymania odpowiedniej temperatury w domu należy zadbać o jego izolację. Szczelne, kilkuwarstwowe okna i dobrej jakości drzwi wejściowe to nie wszystko. Równie ważna jest izolacja budynków. Kraków od wielu lat w okresie zimowym zmaga się ze smogiem i zanieczyszczonym powietrzem. Dlatego władze tego miasta szczególnie dbają o to, by nowe budownictwo było odpowiednio izolowane. Im lepsza izolacja budynku, tym bardziej energooszczędny się on staje.

Ogrzewaj mądrze!

Często w naszych domach robimy jeden podstawowy błąd, jeśli chodzi o ogrzewanie. Cały dzień, gdy nas nie ma, chłodzimy wnętrze domu, by wieczorem zacząć ogrzewać na potęgę. Wysokie temperatury sprawiają, że w pomieszczeniach nagle robi się za ciepło, powietrze jest suche i łatwiej przez to łapiemy infekcje. Dlatego nie przegrzewajmy wieczorami naszych mieszkań. Lepiej postawić na ogrzewanie ekologiczne i z głową ustawiać temperaturę w pomieszczeniach.

Ogrzewanie ekologiczne to nie tylko najnowsze piece spalające np. pellet. To również panele słoneczne połączone z ogrzewaniem podłogowym, czy nowoczesne pompy ciepła. Warto tu wspomnieć, że w nowym budownictwie odchodzi się już od tradycyjnych kaloryferów. Zastępowane są one podłogówką, która sprawia, że dom staje się przytulniejszy i nie musimy ustawiać wysokiej temperatury, by czuć ciepło. Wystarczy zdjąć kapcie i położyć bose nogi na podłodze.

Jakie materiały wykorzystać do ekologicznych domów?

Chcąc stworzyć ekologiczny dom i stawiając na nowoczesne rozwiązania, musimy zwrócić uwagę na to, jakie materiały najlepiej używać, by ogrzewanie to miało sens. Na przykład, jeżeli zechcemy w naszym mieszkaniu zainstalować ogrzewanie podłogowe, warto poszukać takiego materiału, który dobrze przewodzi ciepło. Chcąc na przykład położyć drewnianą podłogę, pod którą będzie znajdowało się ogrzewanie podłogowe, trochę ryzykujemy. Oczywiście nie jest to niemożliwe, jednak musimy sprawdzić odpowiednie cechy fizyczne drewna i wybrać gatunki, które posiadają niski współczynnik skurczu. Zamiast się w to bawić, lepiej postawić na płytki marmurowe. Marmur świetnie przewodzi ciepło, dzięki czemu podłoga będzie pięknie wyglądać, a ogrzewanie podłogowe spełni swoje zadanie.