Jak urządzić salę zabaw dla dzieci?

Jak urządzić salę zabaw dla dzieci?

Sala zabaw dla dzieci powinna być przede wszystkim miejscem funkcjonalnym, bezpiecznym, ale również przyjaznym. Aranżacja takiej sali to dla wielu właścicieli przedszkoli jest nie lada wyzwaniem. Na co zwracać uwagę przy aranżacji przestrzeni dla najmłodszych? Jakie elementy sprawią, że sala będzie atrakcyjna? Sprawdź nasze porady!

Funkcjonalne i bezpieczne rozwiązania

Zanim zaczniemy zastanawiać się jak sprawić, żeby sala zabaw dla dzieci była miejscem atrakcyjnym i pełnym kolorów, to w pierwszej kolejności musimy skupić się na bezpieczeństwie. Sala zabaw dla dzieci powinna być miejscem, w którym dzieci będą mogły w pełni oddać się zabawie. Doskonałym rozwiązaniem na podłogę będzie wykładzina heterogeniczna. Sprawdza się do pomieszczeń o wysokiej intensywności użytkowania. Jest odporna na przesuwanie krzeseł oraz antypoślizgowa. To doskonałe rozwiązanie w przypadku sali dla dzieci. Bardzo ważne jest również, jakie meble wybierzemy. Powinny być przede wszystkim wytrzymałe i solidne. Powinny posiadać stosowne certyfikaty, a stoliki krzesła być dostosowane do wieku dzieci. Pamiętajmy również o mocowaniu mebli do ścian oraz zabezpieczeniach na kaloryfery.

Jak urządzić salę zabaw dla dzieci?

Gdy zadbaliśmy już o kwestie bezpieczeństwa w sali zabaw, możemy przejść do organizacji wnętrza. Przede wszystkim zastanówmy się nad tym, jak podzielić salę na strefy. W jednej części powinno znaleźć się miejsce na krzesła i stoły. Tutaj dzieci będą spożywać posiłki lub robić prace plastyczne. Resztę sali możemy wypełnić różnego rodzaju zabawkami tworząc kąciki tematyczne. Dzięki temu sala będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna. Możemy stworzyć kącik z klockami, tunelami, lalkami oraz wyciszający, w którym będą znajdować się książki. Zadbajmy o to, aby sala była przytulna. W przedszkolu świetnie sprawdzą się kolorowe firanki do pokoju dziecięcego. Taka dekoracja okienna sprawi, że sala zabaw będzie jeszcze bardziej atrakcyjna dla najmłodszych. Zadbajmy o dużą ilość półek oraz pudełek do przechowywania zabawek. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie utrzymać porządek na sali. Ściany w sali zabaw dla dzieci powinny być jasne. Świetnie sprawdzą się pastelowe odcienie. Doskonałym rozwiązaniem będzie również miękki dywan na środku sali. To nie tylko ciekawa dekoracja, ale również udogodnienie dla dzieci, które często bawią się po prostu na podłodze. Zagospodarujmy także miejsce na wieszanie prac plastycznych wykonanych przez dzieci. Dzięki temu sala stanie się jeszcze bardziej przyjaznym i atrakcyjnym dla dzieci miejscem.