Jak urządzić wymarzony ogród?

Jak urządzić wymarzony ogród?

Ogród to wspaniałe miejsce wypoczynku nie tylko latem, choć to właśnie o tej porze roku wygląda najpiękniej. Kwiaty, krzewy i ozdobne drzewka z pewnością podniosą estetykę terenów wokół domu czy bloku. Proces aranżacji powinien być przemyślany i dopracowany, żeby efekty były zadowalające i długotrwałe.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w aranżacji przydomowej przestrzeni powinien być pomysł na ogród i wybranie jego stylu. Warto na początek zastanowić się, czy będziemy mieli czas na pielęgnacje roślin, czy raczej lepiej postawić na takie, które nie wymagają ciągłego doglądania. Jeśli chodzi o najpopularniejsze style, to na pierwszym miejscu jest styl nowoczesny. Nacisk postawiony jest tutaj na minimalizm, funkcjonalność i walory estetyczne. Tutaj znajduje się znacznie miej kwiatów, które zastępują zielone krzewy i drzewka ozdobne. Zwieńczeniem są materiały takie jak szkło, beton ozdobny i metal. Kolejny popularny styl nazywany jest wiejskim. Ogród w tym stylu wygląda nieco chaotycznie  i na pierwszy rzut oka od razu widać, że jest bardzo swobodny. Królują tu warzywniak i drzewa owocowe, a także polne kwiaty i mnóstwo kolorów.

Zbiornik na deszczówkę w ogrodzie

Osadniki gnilne to jeden z tych elementów, o których warto pomyśleć przy aranżacji ogrodu. Są to zbiorniki przeznaczone do magazynowania ścieków bytowo-gospodarczych oraz jako zbiorniki na deszczówkę. Dzięki naturalności i szczelności tego typu zbiorniki są jak najbardziej przyjazne środowisku. Dodatkowo każdy miłośnik zieleni wie, że ogród najlepiej podlewać deszczówką. Jest to nie tylko rozwiązanie oszczędne, ale również ma świetny wpływ na same rośliny. Deszczówka ma temperaturę otoczenia i odpowiednie napowietrzenie, a przy tym jest bogata w substancje odżywcze i nie zawiera szkodliwych dla roślin pierwiastków. Podziemne zbiorniki na deszczówkę wykonane są z wysokogatunkowego, nieprzezroczystego polietylenu.

Odpowiednia ziemia to podstawa

Aby ogród był piękny, a rośliny odżywione i zdrowe, dobrze jest postawić również na odpowiednią ziemię. Ziemia ogrodowa poznań oferuje żwir, piasek, kruszywa i wysokiej jakości ziemię. W Polsce występuje kilka rodzajów gleb, a najczęściej dzieli się je na 3 podstawowe. Są to: gleba gliniasta, piaszczysta i piaszczysto - gliniasta. Uprawę ogrodu najkorzystniej jest zaczynać od gleby gruzełkowatej. Jak sama nazwa wskazuje, jest powiązana w gródki z elementami próchnicy. Ten rodzaj ziemi jest dobrze natleniony i zatrzymuje w sobie po podlewaniu dużo wody. Odczyn pH ziemi powinien być lekko kwaśny lub obojętny.