Jak wykorzystać płytki granitowe?

Jak wykorzystać płytki granitowe?

Granit jako materiał budowlany jest bardzo wytrzymały i pięknie dopełnia wnętrza. Płyty z granitu stosuje się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Trwałość i elegancja to niepodważalne zalety granitu, dlatego jest tak chętnie stosowany w nowoczesnych i eleganckich domach i mieszkaniach. Sprawdź, gdzie możesz go użyć!

Zastosowanie granitu

Płytki granitowe można bez przeszkód wykorzystać do wykańczania wnętrz. Są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, dlatego nadaje się np. na schody czy parapety zewnętrzne. Chętnie wykorzystywane są do posadzek, zwłaszcza tych ogrzewanych, bo świetnie przewodzą ciepło. Robi się z nich również obudowy kominków i okładziny ścian, np. kuchennych. Zlewy i umywalki z granitu cechują się odpornością na plamienie i łatwym czyszczeniem. Wszędzie, gdzie musi zostać zachowany nienaganny porządek, tam stosuje się właśnie te płytki. Piękne naturalne wzory i kolory dodają wnętrzom elegancji i smaku. Ponadto do granitu pasuje wiele innych faktur, w tym np. meble z drewna.

Kolory i wzory

Granit jest skałą magmową głębinową, której głównym składem jest kwarc. Różnorodna ziarnistość, jaką się charakteryzuje, sprawia, że nie znajdziemy dwóch podobnych do siebie kawałków skały. Ziarna różnorodnych minerałów zawartych w płytkach pięknie odbijają światło i mienią się różnymi kolorami. Najczęściej wykorzystuje się granit o kolorze szarym i czarnym. Do rzadziej spotykanych kolorów należą: biały, różowy, czerwony czy zielony. Niektóre płytki mogą mienić się szkliście lub niczym złoto, dzięki zastosowaniu w nich dodatku mineralnego - miki. Na płytkach wzory, jakie możemy podziwiać to m.in.: wstęgi, pasy lub plamy, a wszystkie one są niepowtarzalnym dziełem natury.

Sposoby obróbki granitu

Płytki granitowe mogą być poddawane różnorodnej obróbce, tak aby służyły w danym miejscu, jak najlepiej. Częstym zabiegiem jest szlifowanie płyt, dzięki czemu stają się one szorstkie i antypoślizgowe. Wykorzystuje się je wtedy jako materiał na posadzki. Tam, gdzie ważna jest higiena, np. w kuchni i łazience, płytki dodatkowo się szczotkuje i impregnuje. Zachowują dzięki temu swój niepowtarzalny wygląd, nie brudzą się i łatwo utrzymać je w czystości i nienagannym wyglądzie. Na schody zewnętrzne ludzie kupują zazwyczaj płyty granitu płomieniowanego. Taki kamień ma niezamknięte pory, przez co staje się szorstki i antypoślizgowy. Trudniej zachować go w czystości, ale jest dużo bardziej bezpieczny, np. zimą. Na rynku znajdziemy również specjalne płyty z wyprofilowanymi rowkami antypoślizgowymi.