Jak wyposażyć nowoczesną drukarnię?

Jak wyposażyć nowoczesną drukarnię?

Jak mówi łacińska sentencja „słowa ulatują, pismo pozostaje”. Drukarnie od wieków pełnią ważną funkcję w życiu społeczeństwa. Dzięki nim dostępność książek, a co za tym idzie – wiedzy, znacząco się zwiększyła. Aby jednak drukarnia mogła prosperować i przynosić zyski, powinna zostać wyposażona w nowoczesny sprzęt oraz technologie. Co koniecznie powinno znaleźć się w każdym zakładzie tego typu?

Sprawne maszyny to klucz do sukcesu

Za czasów Gutenberga teksty przeznaczone do druku były składane ręcznie, przez co sam proces był dużo bardziej czasochłonny. Na szczęście obecnie wystarczą do tego odpowiednie maszyny, które po ustawieniu właściwych parametrów same wykonują całość pracy. Warto jednak pamiętać, że nawet najbardziej zaawansowana technologia może zawieść, gdy nie jest właściwie wykorzystywana i serwisowana na czas. W jaki sposób można temu zapobiec?

Najlepszym sposobem oznaczania maszyn są tabliczki znamionowe. Umieszczane są na nich podstawowe informacje, takie jak nazwa, numer seryjny, producent, rok produkcji czy nawet krótki opis działania. Dzięki tabliczce znamionowej każdy z pracowników czy serwisantów ma niezbędne informacje pod ręką. Na przykład znając maksymalną moc danej maszyny, pracownik drukarni wie, do jakiego stopnia może ją eksploatować. Nieprzeciążanie maszyny pozwala z kolei znacząco wydłużyć jej żywotność i uniknąć kosztownych napraw.

Doskonały efekt za każdym razem

Sekretem każdej drukarni jest wybór odpowiedniej farby, dopasowanej do dostępnych maszyn oraz rodzaju wykonywanej pracy. Obecnie najpopularniejszy jest druk offsetowy. Pozwala on na szybkie i niedrogie przygotowanie dużej ilości egzemplarzy, np. książek czy ulotek reklamowych. Aby jednak druk był doskonałej jakości, samo wykorzystanie offsetu nie wystarczy – istotna jest farba. Jaką jednak wybrać?

Mieszanie kolorów nie zawsze gwarantuje taki sam efekt za każdym razem. Aby zapewnić sobie powtarzalność, najlepiej wybrać farby pantone. Tworzone według palety o tej samej nazwie, barwniki te zapewniają niezmienny efekt za każdym razem. Dzięki temu możesz zagwarantować klientowi, że dodruk książek czy wizytówek będzie za każdym razem wyglądał dokładnie tak samo.

Ochrona narzędzi to sposób na oszczędność

Gilotyna do cięcia papieru to jeden z ważniejszych elementów wyposażenia drukarni. Pozwala ona na precyzyjne przecięcie dużej ilości kartek, co z kolei pomaga zaoszczędzić czas. Elementem najbardziej narażonym na zużycie w gilotynach są noże, które wykonują najcięższy etap pracy. Czy można wydłużyć ich żywotność?

Oczywiście, że tak! Pomogą Ci w tym listwy podnożowe, czyli tak zwane szpalty. Po przecięciu kartek nóż zagłębia się w nie, dzięki czemu uderzenie zostaje zamortyzowane. Choć szpalty wskutek częstych uderzeń dość szybko się zużywają, to warto z nich korzystać. Pozwalają one znacząco wydłużyć żywotność noży w gilotynach, a tym samym uniknąć ich dużo bardziej kosztownej wymiany.