Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w domu?

Jak zmniejszyć zapotrzebowanie na energię w domu?

Energia z roku na rok staje się na naszym świecie droższa, ponieważ wciąż rośnie na nią zapotrzebowanie. Jest to nie tylko zabójcze dla naszych portfeli, ale także dla naszej planety, ponieważ w wyniku tej sytuacji pogłębia się efekt cieplarniany. Jak zatem obniżyć zapotrzebowanie na energię w swoim domu?

Izolacja dachu

Czy wiesz, że większość ciepła wytworzonego wewnątrz domu ulatuje przez dach? To aż 30%! Ciepło wydobywa się na zewnątrz również przez okna, drzwi, podłogi i ściany, czyli tak naprawdę przez wszystkie elementy konstrukcyjne naszego domu. Jak z tym walczyć? Kluczową kwestią jest izolacja dachu. Kraków czy Warszawa, nie ma to większego znaczenia, ponieważ nieszczelne dachy są tak samo szkodliwe. Ocieplenie dachu, a zwłaszcza poddasza, umożliwia znaczne obniżenie zapotrzebowania na energię, ponieważ ciepło ulatuje w dużo mniejszej ilości. Termoizolacje wykonywane są najczęściej za pomocą specjalnej szklanej wełny mineralnej, która doskonale wnika w poszczególne elementy konstrukcyjne dachu i bardzo solidnie je uszczelnia. Możesz wykonać ją w pełni samodzielnie. Wystarczy tylko kupić wałki z wełną i obliczyć kilka podstawowych wartości, które pozwolą ci dobrać grubość izolacji do specyfiki konstrukcji domu. Takie dane z pewnością poda ci każdy producent materiałów izolacyjnych lub ewentualnie wytłumaczy ci, w jaki sposób je sprawdzić. Co ważne, wykonanie izolacji termicznej dachu chroni ściany domu przed wystąpieniem nieestetycznego i uciążliwego grzyba.

Zabezpieczenie pozostałych elementów

Tak jak wspomnieliśmy, ciepło z domu ulatuje nie tylko przez dach, ale również przez inne elementy. Z tego powodu warto zadbać o szczelność drzwi, okien i podłóg. Możesz zrobić to np. za pomocą specjalnych pianek izolujących lub mat grzewczych, które dodatkowo zapewnią mieszkańcom wyższy komfort. Takie maty wmontowuje się np. pod schody granitowe wewnętrzne, które dzięki temu są od wewnątrz podgrzewane. Ogrzewanie można oczywiście w każdej chwili wyłączyć. Zabezpieczenie pozostałych elementów konstrukcyjnych domu, możesz wykonać także na szereg innych sposobów, które często bywają bardzo innowacyjne. W tym celu najlepiej poprosić o wsparcie profesjonalną firmę, która na co dzień zajmuje się systemami termoizolacyjnymi oraz ekologicznymi i ekonomicznymi rozwiązaniami energetycznymi.

Obniżenie zapotrzebowania na energię powinno być jednym z priorytetów w każdym domu. Pozwala to m.in. na zatrzymanie postępu efektu cieplarnianego, obniża koszty energii oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla.