Jak zoptymalizować koszty produkcyjne przedsiębiorstwa? Sprawdźmy!

Jak zoptymalizować koszty produkcyjne przedsiębiorstwa? Sprawdźmy!

Optymalizacja – to słowo, które non stop chodzi po głowie każdego przedsiębiorcy. Dziś porozmawiamy o optymalizacji w kontekście zakładów produkcyjnych. Jak zwiększyć wydajność i efektywność fabryki oraz zoptymalizować koszty produkcyjne? Poznaj rozwiązania, które możesz wdrożyć niezależnie od branży – zapraszamy do lektury!

Postaw na tanią energię elektryczną!

Każdy zakład produkcyjny pochłania ogromne ilości energii elektrycznej – warto więc poszukać oszczędności w tym zakresie. Po pierwsze, dbajmy o dobrą praktykę wyłączania światła w pomieszczeniach, w których aktualnie nie przebywa żaden z pracowników i -o ile to możliwe- niepozostawianiu maszyn w trybie czuwania. Po drugie, warto zastanowić się nad montażem paneli PV na dachu obiektu. Alternatywą może być fotowoltaiczna instalacja naziemna – dużo w tej kwestii zależy od możliwości konstrukcyjnych i technicznych danego obiektu. Oczywiście – w pierwszej fazie zakup instalacji wiąże się z inwestycją, jednak oszczędności, jakie przyniesie stosowanie takiego rozwiązania, w przyszłości znacznie obniży Twoje wydatki na energię elektryczną.

Postaw na energię cieplną pochodzącą z odnawialnych źródeł

Jeżeli zdecydujesz się na montaż instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej, to przemyśl także kwestię zmiany źródła ogrzewania na takie, które działa w oparciu o odnawialne źródła energii. Dlaczego? Bo pompa ciepła wraz z fotowoltaiką tworzy doskonale zgrany duet. Urządzenie do swojego działania pobiera duże ilości energii elektrycznej – warto więc je zainstalować jedynie w momencie, w którym mamy dostęp do źródła taniej energii elektrycznej. W zamian otrzymamy efektywne źródło ogrzewania i uniezależnimy się od zewnętrznych dostaw energii cieplnej.

Proekologiczne rozwiązania

Opisane już wyżej systemy pozyskiwania energii elektrycznej i cieplnej to rozwiązania proekologiczne, a ich wdrożenie nie tylko pozwala na optymalizację kosztów produkcyjnych, lecz również wpływa na pozytywne postrzeganie danego przedsiębiorstwa. Zastanów się, jakie jeszcze rozwiązania możesz wdrożyć – może być to na przykład bio oczyszczalnia ścieków, lub korzystanie z tworzyw pochodzących z recyklingu.

Automatyzacja produkcji

Zastanów się, na których etapach możesz zautomatyzować proces produkcyjny w swoim zakładzie. Cel ten uzyskasz dzięki zastosowaniu urządzeń takich jak przenośniki, podajniki czy kartoniarki. Automatyzacja procesów produkcji polega na przeniesieniu części zadań z człowieka, na maszynę. Dzięki niej zakład może działać praktycznie przez siedem dni w tygodniu. Maszyny nie potrzebują dni wolnych ani przerw na lunch – jedyne co musisz im dostarczyć to energię elektryczną, najlepiej tę pochodzącą z odnawialnych źródeł.