Kratka wentylacyjna – drobny dodatek, który uzupełni aranżację każdego pomieszczenia

Kratka wentylacyjna – drobny dodatek, który uzupełni aranżację każdego pomieszczenia

Pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka po prostu muszą być wentylowane – z tym zgodzi się chyba każda osoba czytająca ten artykuł. Dlaczego więc tak często pomijamy kwestię kratek wentylacyjnych w trakcie aranżacji wnętrz tych pomieszczeń? Dziś opowiemy o rodzajach kratek wentylacyjnych oraz o tym, jak je wkomponować w daną przestrzeń – zapraszamy do lektury!

Kratka wentylacyjna – najbardziej widoczny element systemu wentylacyjnego

Kratkę wentylacyjną znajdziemy w każdej kuchni, łazience a często również w innych pomieszczeniach domu. Jest elementem instalacji wentylacyjnej najbardziej widocznym dla domowników. Wydaje się więc dziwne, że często pozostaje ona taka, jaka została zamontowana w stanie deweloperskim w danym budynku – plastikowa, biała, nudna. Okazuje się, że kratki wentylacyjne występują w co najmniej tylu odmianach, co introligatorskie kapitałki – mogą mieć różny kolor, a nawet kształt. Ponadto, kratki wentylacyjne produkuje się z różnych tworzyw – najbardziej efektowne są te wytwarzane z metalu.

Systemy regulacji obiegu powietrza

Podstawową funkcją kratki wentylacyjnej jest oczywiście sterowanie obiegiem powietrza w danym pomieszczeniu – cyrkulacją możemy sterować na kilka sposobów. Wszystko zależy od modelu kratki – w kratkach ze sterowaną żaluzją cyrkulacją zarządzamy przy użyciu języczka wkomponowanego w konstrukcję kratki. Przy jego użyciu ustawiamy kąt nachylenia lameli i w ten sposób uwalniamy, bądź ograniczamy obieg ciepła. Na rynku dostępne są również kratki wentylacyjne z drzwiczkami, bądź takie, które łączą oba te systemy.

Dopasuj kratkę wentylacyjną do aranżacji pomieszczenia

Kwadratowe, okrągłe, prostokątne – kratki wentylacyjne występują w wielu kształtach i wariantach. Z łatwością więc znajdziesz taką, która wkomponuje się w styl aranżacyjny pomieszczenia. Biała, plastikowa kratka potrafi skutecznie zaburzyć odbiór wizualny minimalistycznej, czy loftowej przestrzeni – w tym przypadku o niebo lepiej sprawdziłaby się siatkowa, zamykana kratka w kolorze miedzianym bądź grafitowym. Z kolei w kuchni wykończonej w stylu tradycyjnym, dobrze sprawdzi się kratka wentylacyjna metalowa – nieróżniąca się nadto od tradycyjnej wersji tego elementu wentylacji. Szkopuł jednak tkwi w szczegółach, dlatego wspomnimy jeszcze o materiale wykonania takiej kratki. Kratki metalowe są o łatwiejsze w utrzymaniu czystości – metal to twardy surowiec, nie wnikają w niego substancje i zanieczyszczenia unoszące się w zaciąganym powietrzu. Nie można niestety tego samego powiedzieć o plastiku, który z czasem żółknie i traci swoje walory estetyczne.