Miejsca warte odwiedzenia na Podkarpaciu

Miejsca warte odwiedzenia na Podkarpaciu

Województwo podkarpackie rozciąga się przy południowo-wschodniej granicy Polski. Jest miejscem coraz chętniej odwiedzanym w czasie wakacji i urlopów. Turyści jadą tu w poszukiwaniu ciszy, spokoju i atrakcyjnych widokowo miejsc. Jest tu wiele zakątków wartych odwiedzenie. Oto nasz krótki przewodnik po Podkarpaciu.

Bieszczady — spokój i cisza

Najpopularniejszym kierunkiem podróży osób wybierających się na Podkarpacie są Bieszczady. Najpiękniejsze są jesienią. Malownicze, rozległe połoniny przyciągają turystów, którzy szukają spokoju. Ale w Bieszczadach nie zawsze było spokojnie. Przed II wojną światową tętniły życiem i wielokulturowością. Na połoninach był wszechobecny wypas owiec, a w miejscach dziś opuszczonych znajdowały się tętniące życiem wsie i miasteczka z mnóstwem domów. Spacerując po Bieszczadach, jeszcze dziś zobaczymy ślady dawnej historii. Chociaż dziś uważane jeszcze za dzikie, Bieszczady powoli się zaludniają. Popularność również nie sprzyja ciszy i spokoju. W poszukiwaniu tych walorów lepiej tu przyjechać poza sezonem turystycznym.

Zamki Podkarpacia — duch historii

Jeżeli lubisz historię, tu nie będziesz się nudził. Na pierwszą myśl Podkarpacie nie kojarzy się z zamkami, ale jest ich tu dość sporo. Wizyta tam przeniesie się w odległe czasy i pobudzi wyobraźnie. Niektóre zamki to tylko niszczejące ruiny. Inne odnowione służą dziś za hotele i można tam przenocować. Czy urlop na zamku nie brzmi świetnie? Wiele zamków to dziś muzea pełne oryginalnych eksponatów i dzieł sztuki. Najsłynniejszym zamkiem jest Zamek w Łańcucie. Słynie z tamtejszej, wspaniałej parowozowni. Warte odwiedzenia są również inne miejsca takie jak: Zamek w Krasiczynie z malowniczym parkiem, Zamek w Baranowie Sandomierskim – służy również za hotel, Zamek Kamieniec, Zamek w Przemyślu i Zamek Sobień. Nie można też pominąć zamku królewskiego w Sanaku czy zamku w Rzeszowie. Jak widzisz, jest ich sporo, a nasza lista nie zawiera ich wszystkich. Warto samemu eksplorować i w przyjemny sposób poznawać historię.

Miasta zwarte odwiedzenie

Podkarpacie słynie z wielu miast i miasteczek wartych zobaczenia. Warto odwiedzić Jasło i skorzystać z okolicznego stoku narciarskiego. Słynne na całą Polskę jest Krosno i znajdująca się tam huta szkła. Podkarpacie to również miast zdrojowe. Są nimi Iwonicz-Zdrój i Rymanów-Zdrój. Są oddalone od siebie tylko o 14 kilometrów. Iwonicz-Zdrój to najstarsze uzdrowisko w Polsce. Znajdziesz tam pijalnie wody i wspaniałą, starą zabudowę. Miasto znajduje się w przepięknej, malowniczej okolicy, więc jest mnóstwo pomysłów na spacery. Podobnie w Rymanowie. Znajdziesz tam mnóstwo ścieżek na spacery lub wycieczkę rowerową.