Odpady budowlane i wielkogabarytowe - jak się ich pozbyć?

Odpady budowlane i wielkogabarytowe - jak się ich pozbyć?

Każda budowa czy większy remont wiąże się ze sporą ilością różnych odpadów budowlanych lub śmieci wielkogabarytowych. O ile gruz czy używane meble można jeszcze komuś oddać, o tyle inne odpady stanowią już spory problem. Podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić.

Usługi, które rozwiążą Twój problem

Jednym z najłatwiejszych i najwygodniejszych sposobów na pozbycie się wszelkich śmieci wielkogabarytowych jest skorzystanie z usług wyspecjalizowanych firm. W większości polskich miast działają przedsiębiorstwa oferujące wywóz odpadów. Rumia nie jest tu wyjątkiem. W całkiem rozsądnych cenach można znaleźć tu oferty wywozu odpadów zmieszanych w bigbagach, wywozu kontenerów, a nawet opróżniania mieszkań. Takie usługi są zdecydowanie najwygodniejsze, gwarantują też, że odpady nie trafią na nielegalne wysypiska. Profesjonalne przedsiębiorstwa zadbają o to, by zostały one prawidłowo i legalnie zutylizowane. Ty nie musisz się tu kompletnie niczym martwić. Usługi takie jak opróżnianie mieszkań obejmują także załadunek.

Planujesz budowę? Wynajmij kontener

Jeśli planujesz budowę lub gruntowny remont, z którym wiązać się będzie powstanie sporych ilości odpadów, to dobrym rozwiązaniem mogą być wynajęte kontenery na śmieci. Gdynia to miasto, w którym działają przedsiębiorstwa oferujące wynajem kontenerów o pojemności nawet do 30m2. Zarówno otwartych (np. na gruz) jak i zamkniętych. Wynajęcie takiego pojemnika wraz z wywozem jest świetnym rozwiązaniem, które pozwala na bieżąco porządkować plac budowy. Sprawdzi się też przy pracach wyburzeniowych i w sytuacjach, w których samodzielne wywożenie odpadów byłoby zbyt uciążliwe. Wbrew pozorom wcale nie jest to usługa bardzo kosztowna. Często przedsiębiorstwa zajmujące się wynajmem kontenerów oferują również wynajem innego sprzętu budowlanego lub transportu.

Wywóz na własną rękę

W pełni samodzielne pozbycie się śmieci wielkogabarytowych lub odpadów budowlanych może być uciążliwe. Jeśli dysponujesz jednak samochodem dostawczym lub masz przyczepę, to nie jest to coś nierealnego. Będzie wymagać jedynie nieco więcej czasu. Tego rodzaju odpady możesz odwieźć samodzielnie do najbliższego, przypisanego do Twojego rejonu, punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Musisz tylko być zameldowany na terenie objętym przez dany punkt i opłacać regularnie wywóz odpadów. Punkty te znajdują się najczęściej na terenie wysypisk lub sortowni śmieci. Czasem są też zlokalizowane nieopodal obiektów należących do podmiotów odpowiedzialnych za gospodarowanie odpadami w danym mieście.

Zgodne z prawem i bezpieczne dla środowiska pozbycie się odpadów budowlanych czy śmieci wielkogabarytowych nie jest wcale trudne. Wymaga jedynie odrobiny zaangażowania. Jeśli nie jesteś w stanie wywieźć ich w odpowiednie miejsce samodzielnie, skorzystaj ze specjalistycznych usług.