Podwórko od nowa, czyli jak założyć piękny trawnik

Podwórko od nowa, czyli jak założyć piękny trawnik

Każdemu, kto wprowadza się do świeżo wybudowanego domu, marzy się piękny trawnik. Marzenia szybko niszczy jednak rzeczywistość, na którą składa się słabej jakości gleba, upalne i suche lato oraz wieloletnie zadarnienie. Wcale nie musi tak jednak być, przedstawiamy usługi, które pomogą Ci założyć perfekcyjny trawnik.

Najpierw pomyśl o nawadnianiu

Z roku na rok mamy do czynienia z coraz to bardziej upalnymi i suchymi latami. Z tego powodu trawa, nawet ta najbardziej odporna na suszę i upały, nie będzie prezentować się idealnie jeśli przez kilka tygodni nie będzie podlewana. Właśnie dlatego, przed założeniem wymarzonego trawnika musisz pomyśleć o systemie nawadniania. Wbrew pozorom nie jest to duża ani uciążliwa w realizacji inwestycja. Kilka odpowiednio rozstawionych zraszaczy zazwyczaj załatwia sprawę, tylko jest jedno "ale". Skąd brać wodę? Najlepiej zainwestować w zbiornik na deszczówkę. Świetnie sprawdzą się w tej roli osadniki gnilne. Są w pełni szczelne i bezpieczne dla środowiska, można je też ukryć pod powierzchnią ziemi. Duży osadnik połączony z orynnowaniem domu zapewni wodę do podlewania nie tylko trawnika, ale i całego ogrodu (jeśli go posiadasz).

Zadbaj o jakość gleby

Podłoże dla trawnika trzeba odpowiednio przygotować. Dokładne przekopanie całej powierzchni i usunięcie darni, kamieni, gruzu czy patyków to absolutna podstawa. Warto jednak postarać się jednak także o sprawdzenie zakwaszenia (optymalne pH mieści się w zakresie 5,5 - 7) i zastosowanie kompostu. W przypadku wyjątkowo trudnego terenu dobrym pomysłem będzie nie tylko nawóz, ale też wmieszany w podłoże, drobny żwir lub ziemia ogrodowa. Poznań posiada na obrzeżach żwirownię, w której można zakupić korzystnie całą ciężarówkę takiego podłoża lub żwiru. Nawet jeśli nie wymaga jej Twój trawnik, to może być to świetne rozwiązanie, które pozwoli Ci przy okazji założyć także przydomowy ogród. Pamiętaj, że trawnik powinno się zakładać dopiero po posadzeniu roślin!

O czym pamiętać przed wysiewem?

Dobór nasion jest kwestią bardzo indywidualną i uzależnioną od warunków, pozostawimy więc go na inny artykuł. Tutaj przedstawimy jeszcze kilka zabiegów, które warto wykonać przed wysiewem. Po przygotowaniu systemu nawadniającego oraz przekopaniu i przygotowaniu podłoża ukształtuj teren. Zachowaj przy tym około trzyprocentowe nachylenie, dzięki temu umożliwisz spływanie wody opadowej. Po ukształtowaniu ułóż obrzeża trawnikowe (jeśli ich używasz), wyznacz też ewentualne ścieżki. Daj także glebie odpocząć, a na kilka dni przed siewem lub rozłożeniem rolek zastosuj dedykowany do trawników nawóz. Życzymy powodzenia i przepięknych, cieszących oko trawników.