Praca hybrydowa i jej zalety

Praca hybrydowa i jej zalety

Jeszcze kilka lat temu wykonywanie zawodowych obowiązków w innym modelu, niż stacjonarnie, było niezwykle rzadko spotykane. Obecnie praca w pełni zdalna lub hybrydowa jest właściwie zupełnym standardem. Dziś chcielibyśmy poruszyć temat pracy hybrydowej i zastanowić się, jakie kluczowe korzyści wiążą się z takim systemem.

Lepsza organizacja obowiązków

Praca hybrydowa pozwala na lepsze planowanie codziennych obowiązków. Są bowiem czynności, które chcemy lub możemy wykonywać jedynie z biura, a niektóre lepiej wychodzą nam w domowym zaciszu. Mamy tu na myśli m.in. zadania kreatywne, gdy potrzebujemy ciszy i spokoju, aby wykonać je możliwie najlepiej. Codzienny gwar w biurze nie pomaga w ukończeniu ważnego projektu, dlatego lepiej zaplanować sobie tę czynność podczas pracy zdalnej. Niektóre zadania mogą jednak być wykonywane jedynie w biurze, np. różnego rodzaju spotkania z kontrahentami czy przygotowywanie dokumentów- nie każdy ma w końcu w domu drukarkę, specjalny papier, ksero czy skaner.

Niższe koszty eksploatacyjne

Wdrożenie w firmie modelu pracy hybrydowej to także możliwość znacznego obniżenia stałych kosztów eksploatacyjnych. Wówczas można bowiem zaplanować wymianę pracowników na jednym stanowisku pracy. Podczas gdy jeden specjalista pracuje zdalnie, inny może zająć jego biurko i tak dalej. To z kolei otwiera prostą drogę do ograniczenia stanowisk pracy i kosztów za energię, co oczywiście przekłada się na znaczne oszczędności lub nawet możliwość zmiany biura na mniejsze i tańsze. Nowoczesne biuro do wynajęcia, Łódź czy Warszawa - w niektórych miastach taka zmiana naprawdę potrafi być odczuwalna pod kątem finansowym!

Bardziej wydajni pracownicy

Badania pokazują, że pracownicy mający możliwość pracy hybrydowej są dużo bardziej wydajni i zadowoleni ze swojego życia. Dzieje się to przede wszystkim z uwagi na fakt, że podczas dni przysługujących na pracę zdalną mogą oni zaoszczędzić czas na dojazdach do biura czy innych porannych czynnościach. Dzięki temu mają w tych dniach więcej czasu dla rodziny lub na swoje przyjemności. Co ważne, praca zdalna nie musi być przecież wykonywana z domu, dlatego pracownicy bardzo chętnie wybierają model zdalny w piątki i poniedziałki, aby móc wyjechać na długi weekend i pracować z dowolnego miejsca. To niezwykle popularne i wygodne rozwiązanie, które ma pozytywny wpływ na samopoczucie i wydajność pracowników.

Praca hybrydowa na zachodzie jest już dużo popularniejszym rozwiązanie niż klasyczny model stacjonarny. W naszym kraju również zyskuje na przychylności, choć z pewnością musi minąć jeszcze wiele lat, zanim dojdziemy do zachodniego poziomu.