Przygotuj ogród na jesień

Przygotuj ogród na jesień

Nadchodzi jesień, a to oznacza liczne zmiany w ogrodzie. Zniknie z niego hamak czy rozkładany basen. Ich miejsce może zająć bujany fotel na werandzie. To dobry czas, żeby pomyśleć o zmianach w roślinności. Zabezpieczenie wrażliwych roślin przed chłodem to jedno z ważniejszych zadań. Warto też dodać trochę nowych gatunków roślin, które podkreślą jesienny nastrój.

Dobierz odpowiednie rośliny

Domeną nadchodzącej pory roku jest spokój i harmonię. Najlepiej pasują do niej stonowane barwy, naturalne, przygaszone zielenie i brązy. Pomyśl a wysokich trawach, które pięknie ozdobią budynki gospodarcze i dom. Świetnie komponować się też będą z bordowymi kwiatami. Rośliny możesz też w donicach. Świetnie sprawdzą się również osadniki gnilne, które pięknie podkreślają harmonię z naturą.

Stawiaj na neutralne barwy, żółcie, beże, pomarańcze. Harmonijna kompozycja roślin pozwoli na większą dowolność w dobieraniu ozdób i dodatków do ogrodu. Możesz na przykład ożywić go kolorowymi przęsłami albo girlandami. Doskonale sprawdzą się też wiadome lampki albo ozdobne lampiony.

Zadbaj o podłoże

Pamiętaj, że sadzenie nowych roślin może wiązać się z koniecznością użyźnienia gruntu, albo zmiany w stosowanych nawozach. Do kwiatów i roślin sezonowych przydać się może ziemia ogrodowa. Poznań to miasto, w którym dostaniesz dobrej jakości mieszanki.

Dostosuj rodzaj podłoża do uprawianych roślin. Sprawy wolą bardziej suchą nawierzchnię, podczas gdy kwiaty wymagają bardziej żyznego gruntu. Nie zapominaj, że krzaczki takich roślin jak róże wymagają osłonięcia przed zimnem, aby odżyły w następnym roku.

Nie zapominaj o narzędziach pracy i odzieży ochronnej

Do pracy w ogrodzie zawsze zabieraj się odpowiednimi narzędziami. Unikaj tych starych, które często się zacinają i stwarzają niebezpieczeństwo. Pozwoli ci to na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji, skaleczeń i urazów. Zainwestuj też odpowiednie obuwie ochronne, zabezpieczające przed zimnem i wilgocią, ale też na tyle sztywne, że pozwoli uniknąć urazów. Ciekawym wyborem jest też SARA - odzież robocza, która zapewnia komfort i bezpieczeństwo podczas pracy fizycznej.

Pracując we własnym ogrodzie, zdarza się zapomnieć o zasadach bezpieczeństwa. Nie rób tego błędu, aby nie narażać się na urazy i inne niebezpieczne sytuacje. Nigdy nie pracuj podczas burzy, a także staraj się, aby w pobliżu znajdowały się inne osoby, które w razie potrzeby będą mogły Ci pomóc. A po skończonej pracy cieszcie się wspólnie pięknem Twojego ogrodu.