Techniczne przygotowanie ogrodu na wiosnę. O co zadbać?

Techniczne przygotowanie ogrodu na wiosnę. O co zadbać?

Wiosna to wyjątkowy czas, gdy każdy z nas zabiera się za domowe porządki, lekkie prace remontowe czy porządkowanie ogrodu. Nadejście cieplejszych miesięcy wiąże się ze wzmożonym rozwojem roślinności i ogrodowych kwiatów, jednak zanim zajmiemy się sadzeniem, warto zadbać o techniczną stronę ogrodu.

Meble ogrodowe

Jednym z elementów wyposażenia ogrodowej przestrzeni, które przed nadejściem wiosny warto sprawdzić w pierwszej kolejności, są meble ogrodowe. Większość ludzi chowa je na okres zimy lub zabezpiecza w specjalny sposób, aby mrozy i wilgoć ich nie uszkodziły. Dotyczy to zwłaszcza mebli drewnianych, ponieważ są one niezwykle delikatne i podatne na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Zanim zostaną bowiem skonstruowane, następuje korowanie drewna, czyli pozbycie się warstw kory. Takie drewno jest później odpowiednio utwardzone i zabezpieczane, jednak mimo to jest niezwykle wrażliwe na wilgoć. Z tego powodu dobrze jest sprawdzić stan stołów i krzeseł, zanim wyeksponujemy je na naszym ogrodzie.

Kanalizacja

Ogród to również miejsce, na którym lub w pobliżu którego znajdują się szamba, lub studzienki kanalizacyjne. Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi zapachami, które podczas cieplejszych miesięcy potrafią być szczególnie uciążliwe, warto jeszcze w marcu skontrolować drożność kanalizacji i usunąć ewentualne usterki. Wiosną wolimy w końcu cieszyć się z ciepłego powietrza i zapachu kwitnących kwiatów, zamiast wdychać przykre aromaty. Wszelkiego rodzaju usługi kanalizacyjne najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która szybko i sprawnie skontroluje drożność całego systemu oraz poprawi te elementy, które mogły ucierpieć w wyniku działania mrozów. Drożność rur możesz oczywiście sprawdzić samodzielnie, jednak usuwanie awarii zostaw lepiej specjalistom.

Ścieżki ogrodowe

Przejdźmy teraz do detali i estetycznych walorów każdego ogrodu. Należy do nich oczywiście cała roślinność, jednak warto pamiętać również o pozostałych szczegółach, takich jak np. ścieżki ogrodowe. Po ustąpieniu mrozów i licznych roztopach mogą być one uszkodzone, dlatego przed wiosną dobrze sprawdzić ich stan i uzupełnić ewentualne ubytki. W zależności od materiału, z którego ścieżki zostały wykonane, defekty mogą mieć różne nasilenie. Jeśli są zbudowane z drewna lub płyt betonowych, konieczne będzie dokupienie brakujących elementów. Jeśli jednak są to ścieżki żwirowe, wystarczy wymieszać piasek z kamieniami lub ewentualnie zakupić najprostszy grys. Poznań czy Kraków, w każdym mieście kupisz go za naprawdę drobne kwoty!