Wszystko co warto wiedzieć o domowej kanalizacji

Woda w domu to podstawa i bez niej nie wyobrażamy sobie życia. Jednak równie ważny, jak jej dopływ jest odprowadzenie zużytej wody poza obręb gospodarstwa domowego. Zwłaszcza wtedy, gdy dopiero stawiamy budynek lub podejmujemy się remontu, warto zastanowić się nad najlepszymi rozwiązaniami, które znacznie mogą wpłynąć na komfort życia. Co powinniśmy wiedzieć o domowej kanalizacji? Jak powinniśmy ją rozplanować? Ten temat przybliżamy w poniższym artykule, zapraszamy do lektury.

Domowa kanalizacja – przeznaczenie

Kanalizacja stanowi nieodłączny element każdego domu, dlatego na jej instalacje powinniśmy poświęcić trochę więcej czasu. Każdy z nas korzysta z wody, a co za tym idzie – produkujemy ścieki. W związki z tym, że są wytwarzane w każdym domu, musimy zastanowić się w jaki sposób chcemy je odprowadzać, by było wygodnie i bezpiecznie. Tutaj niezbędna jest kanalizacja, która będzie odpowiedzialna za bieżące odprowadzanie nieczystości. Może zdarzyć się tak, że wystąpią problemy i wtedy niezbędne będzie przepychanie rur kanalizacyjnych. Problem zapchanej kanalizacji jest dość powszechny, a przyczyn zatoru może być naprawdę wiele. Dlatego też pamiętajmy, by do toalety nie wrzucać chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, chusteczek nawilżających, czy patyczków do uszu.

Jak wygląda budowa kanalizacji?

Budowa kanalizacji wyglądem przypomina instalację wodną, składa się również z podobnych części. Zawiera: podłączenie kanalizacyjne (przykanalik), piony kanalizacyjne (przewody spustowe), podejścia (odcinki łączące przybory sanitarne z pionami), czyszczaki (rewizje), poziome przewody odpływowe, wpusty podłogowe, syfony, wywiewki wentylacyjne. Gdy planujemy i projektujemy instalację kanalizacyjną należy pamiętać, by posiadała odpowiedni układ, znajdowała się w bezpiecznej odległości od instalacji gazowej oraz instalacji elektrycznej. Pomocnym rozwiązaniem jest zastosowanie otulin dźwiękochłonnych oraz elastycznych podkładek, które pomogą zatrzymać występujące drgania.

Najczęściej występujące błędy w instalacji kanalizacji

Do montażu instalacji kanalizacji domowej warto się przyłożyć, by uniknąć błędów, które mogą się wiązać z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Bardzo wolny odpływ, bulgotanie w rurach, wydobywające się przykre zapachy z toalety, cofanie się nieczystości to tylko nieliczne problemy, z którymi możemy się zmierzyć.

Jeżeli spodobał Ci się powyższy artykuł, zapraszamy na nasz portal, gdzie dostępnych jest wiele ciekawych artykułów.