Wszystko o płytkach granitowych

Wszystko o płytkach granitowych

Szukasz trwałego materiału budowlanego wokół swojego domu? W takim razie płytki z granitu spełnią tę funkcję. Na rynku producenci oferują wiele rodzajów płytek granitowych. Poniżej znajdziesz wiele informacji, dzięki którym przekonasz się, że zakup takich płytek będzie strzałem w dziesiątkę.

Rodzaje granitu

Na rynku można spotkać granit płomieniowany, polerowany oraz satynowany. Jednak dwa ostatnie rodzaje są o wiele droższe. Aby otrzymać płomieniowany kamień, należy go obrobić za pomocą ognia. W dużym skrócie jest to po prostu opalanie granitu za pomocą specjalnej opalarki. Podczas tego procesu powstają na kamieniu charakterystyczne mikropęknięcia. Głównym założeniem płomieniowania jest otrzymanie bezpiecznej i antypoślizgowej powierzchni, która jest konieczna w wielu projektach architektonicznych. Ze względu na swoją chropowatość granit tego typu jest wykorzystywany do produkcji schodów zewnętrznych, płytek chodnikowych czy peronów kolejowych. Płytki granitowe cechują się również wspaniałą fakturą, która pozostaje bez zmian nawet w przypadku uszkodzenia. Rysa jest najczęściej niewidoczna, a więc nie wymaga interwencji. Wszystkie wymienione zalety sprawiają, że na rynku granit płomieniowany jest bardzo pożądanym materiałem przez inwestorów, architektów oraz klientów indywidualnych chcących wykorzystać go do swojego domu. Z kolei granit polerowany prezentuje niesamowite kolory, dzięki czemu ma właściwości dekoracyjne. Granit jako kamień prezentuje zawsze unikalność, dlatego często jest stosowany we wnętrzach, aby przykuć uwagę.

Czym jest płomieniowany granit?

Granit płomieniowany jest stosowany w głównie w budynkach użytku publicznego, bankach, instytucjach państwowych, sklepach, centrach handlowych, restauracjach, a także pubach i basenach. Płytki płomieniowane granitowe w gospodarstwach domowych będą miały zastosowanie tylko na terenach zewnętrznych. Z powodzeniem taki granit można wykorzystać do budowy tarasu, balkonów, ścieżek ogrodowych, a także zewnętrznych schodów. Płytki granitowe tego typu są idealne do takich prac, ponieważ są antypoślizgowe. Używając granitu do budowy schodów, możemy mieć pewność, że będą one jednolite, ponieważ zawsze są one pozbawione wszelkich łączeń i fug.

Zalety polerowanego granitu

Polerowany granit jest znany ze swojego szczególnego blasku. Dlatego jest wykorzystywany do produkcji blatów, parapetów, płytek, schodów czy okładzin. Tak jak inne rodzaje granitu, polerowany jest również odporny na wszelkie skazy i jest bardzo twardy. Warto także podkreślić, że polerowany granit bardzo łatwo utrzymać w czystości.